טיפול בהתקרחות ושיער דליל » טיפול בהתקרחות » התקרחות וגנטיקה

לשיחה עם צוות היועצים:

התקרחות וגנטיקה

רקע גנטי הוא הסיבה המובילה כיום להתקרחות אצל נשים וגברים. הסברה העיקרית היא ששינויים בגנים מסוימים הם האחראים ליצירת הורמונים המשפיעים על צמיחת השיער.

רקע גנטי נחשב לסיבה מובילה להתקרחות אצל גברים ונשים. רוב המחקרים בנושא התקרחות על רקע גנטי מרוכזים סביב אוכלוסיית הגברים (למרות שקיימת גם אצל נשים), כאשר הסיבה העיקרית להתקרחות קשורה בהורמון דהידרוטסטוסטרון שהוא תוצר של ההורמון הגברי טסטוסטרון שקיים גם אצל נשים במידה פחותה. להורמונים הגבריים יש חשיבות גדולה להתפתחות מינית תקינה עבורם, ועבור נשים וגברים כאחד הם תורמים לאיזון צמיחת השיער ולחשק מיני.

על צמיחת השיער

צמיחת השיער מתרחשת בזקיקי השיער שנמצאים מתחת לעור. כל שערה צומחת במהלך תקופה של שנתיים עד שש שנים ואז הזקיק נכנס לתקופת מנוחה, אשר בה לא מתרחשת צמיחה של שיער למשך מספר חודשים. בסיום תקופת המנוחה, השיער נושר וזקיק השיער מתחיל להצמיח שיער מחדש. תהליך זה חוזר על עצמו במשך כל החיים. נוכחות מוגברת של דהידרוטסטוסטרון בזקיקי השיער יכולה לקצר את תקופת צמיחת השיער ולגרום לצמיחת שיער דקיק וקצר יותר. בנוסף, נוצר עיכוב ואף עצירה של צמיחת שיער חדש במקום זה שנשר.

האם קיים גן מיוחד אשר גורם להתקרחות?

הסברה היא שמספר גנים שונים מעורבים בתופעה של התקרחות על רקע גנטי אבל הוכחה מחקרית הושגה רק בהקשר של גן AR. גן זה אחראי ליצירת חלבון קולטן הדהידרוטסטוסטרון (DHT) והורמונים נוספים. שינויים בגן AR הוכחו כאחראים להגברת פעילות הקולטנים בזקיקי השיער אך בשלב זה לא ברור איך זה תורם להגברת הסיכון להתקרחות על רקע גנטי עבור נשים וגברים.

האם קיים קשר משפחתי להופעת התקרחות על רקע גנטי?

לא הוכח קשר משפחתי ישיר מאחר וכנראה קיימות סיבות רבות אחרות שיכולות לתרום למצב, הן על רקע סביבתי והן על רקע גנטי. יחד עם זאת נראה כי אם קרוב משפחה שלכם סובל מהתקרחות על רקע גנטי, הסיכוי שגם אתם תסבלו מכך הוא גדול יותר. 

התקרחות על רקע גנטי אצל גברים

גברים אשר סובלים מהתקרחות על רקע גנטי מראים סימנים כבר בגיל מוקדם: כ-30% מציגים סימנים שונים כגון דילול שיער ונסיגת קו השיער כבר בגיל 30, 50% בסביבות גיל 50 ו-80% בגיל 70. צורת ההתקרחות אצל גברים מתחילה באזורי קרקפת חשופים במפרצים ההולכת ומתקדמת והיא דומה לאות M, לעיתים יחד עם חשיפת הקדקוד. ההתקרחות יכולה להתקדם עד כדי קרחת חלקית או מלאה. 
אצל גברים יתכן גם קשר בין מחלות שונות לבין התקרחות כמו מחלות לב והגדלת ערמונית, סרטן הערמונית, סוכרת, השמנת יתר, יתר לחץ דם ועוד. 

התקרחות על רקע גנטי אצל נשים

עבור נשים, התקרחות על רקע גנטי לרוב מתחילה עם הגעה לגיל המעבר.
אצל נשים נשירת השיער מתבטאת בצורה שונה – קיים דילול שיער כללי ובדרך כלל ללא נסיגת קו השיער וכן לרוב המצב לא מגיע להתקרחות מלאה. אצל נשים יתכן קשר עם מחלות שונות כגון תסמונות השחלות הפוליציסטיות (חוסר איזון הורמונלי שיכול להוביל למחזור לא סדיר, אקנה, צמיחת שיער מוגברת במקומות שונים בגוף והשמנה). 

איך תדעו אם אתם ברמת סיכון גבוה ללקות בהתקרחות על רקע גנטי?

כפי שצוין לעיל, אם אחד או יותר מבני המשפחה סובלים מתופעה זו, אתם כנראה בסיכון גבוה יותר לסבול ממנה גם. בכל מקרה התופעה שכיחה מאוד אצל גברים וקצת פחות אצל נשים אחרי גיל המעבר. במידה וכבר קיימים סימנים מובהקים של הופעת התקרחות (ראו סולם נורווד-לודוויג בהמשך) או שאתם חוששים שהשיער שלכם דליל, דקיק, חסר ברק או נושר יותר מהנורמה, מומלץ להתייעץ עם מומחי שיער של חברת דימדיקו שיוכלו לבדוק את מצב השיער שלכם ולהמליץ על טיפול בהתאם למצב.

עוד בנושא טיפול בהתקרחות

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

Skip to content