טיפול בהתקרחות ושיער דליל » טיפול בהתקרחות » תרופות להתקרחות

לשיחה עם צוות היועצים:

תרופות להתקרחות

כאשר מדובר בתופעות כגון התקרחות, רבים מחפשים תרופת פלא שתטפל בבעיה במהירות. האם קיימות תרופות כאלו? האם הן יעילות? מהן תופעות הלוואי?

האם קיימות תרופות לטיפול נגד התקרחות?

עדיין לא המציאו תרופה או טיפול נגד התקרחות  שמתאים לכולם, אבל כן קיימות תרופות למניעת התקרחות, בשתי תצורות: כדורים שמתאימים רק לגברים ותכשירים/תמיסות שמתאימות גם לנשים וגם לגברים. כמו כל תרופה אחרת, קיימות תופעות לוואי אפשריות, חמורות יותר או פחות, כך שכדאי להבין יותר בנושא זה ולשקול היטב לפני שמחליטים לקחת את התרופות או להשתמש בתכשירים, במיוחד כאשר קיימות חלופות אחרות, גם כאלה טבעיות וללא כל תופעות לוואי.

כדורים להתקרחות

הכדורים הרפואיים לטיפול בהתקרחות הם ממשפחת הפינסטריד, והמוכרים ביותר הם כדורי פרופסיה. אלו מונעים את הפיכת הורמון הטסטוסטרון (הורמון גברי שנמצא גם אצל נשים בכמות קטנה יותר) לדהידרוטסטוסטרון (DHT). כדורי פינסטריד ניתנים במרשם רופא, לטיפול בהתקרחות גברית על רקע גנטי בלבד. כדורים אלה לא מאושרים לשימוש עבור נשים וילדים ומאחר ופינסטריד יכול להיכנס למחזור הדם גם דרך מגע עם העור, ולכן אסור להם אפילו לגעת בכדורים אלה. כמו כן לא מומלץ לקחת את התרופה אם סובלים ממחלות כבד, סרטן הערמונית, אי תפקוד שלפוחית השתן, בעיות במערכת השתן ואלרגיה לחומרים דומים.
לפני מתן מרשם לפינסטריד הרופא יבקש ביצוע בדיקות דם לשלילת בעיות שונות שיכולות להוות התווית נגד למתן התרופה. תוצאות חיוביות של הטיפול יכולות להופיע אחרי כ-3 חודשים ויותר של נטילת התרופה והטיפול עשוי להמשיך זמן רב בהתאם להחלטת הרופא ובדיקות מעקב במהלך הטיפול. 
תופעות לוואי עם טיפול בפינסטריד – במידה ואתם חווים אחת או יותר מהתופעות יש להתייעץ מיד עם רופא.

תופעות לוואי של כדורים להתקרחות

תמיסות / תכשירים להתקרחות

מינוקסידיל הוא התכשיר המוכר ביותר לטיפול בהתקרחות על רקע גנטי. ניתן לרכוש את התכשיר ללא מרשם רופא. הטיפול כרוך במריחת תמיסה נוזלית פעמיים ביום – בוקר וערב – כל עוד רואים שיפור ולא מתרחשות תופעות לוואי. תוצאות חיוביות של צמיחת שיער חדש יכולות להופיע לאחר תקופה של 3-6 חודשים. התכשיר קיים בגרסה עבור נשים (2 מ”ג) ועבור גברים (5 מ”ג) והוא פועל להרחבת כלי דם באופן מקומי לשיפור פעילות זקיקי השיער. אסור להשתמש בתרופה זו אם אתם רגישים לאחד מהמרכיבים שלה, בזמן הריון, בזמן הנקה, עבור ילדים, במידה וסיבת ההתקרחות לא ידועה, קרתה באופן פתאומי או בעקבות טיפול תרופתי, אם אתם קרחים לחלוטין, אם אתם סובלים מיתר לחץ דם, אם אתם סובלים מבעיות בעור הקרקפת, או אם אתם משתמשים בתכשירים או קרמים אחרים על השיער. 
במידה והנכם סובלים מבעיות לב, בעיות בכליות, במערכת כלי הדם, חשוב להתייעץ עם רופא לפני תחילת השימוש בתכשיר. 

תופעות לוואי של תמיסות / תכשירים להתקרחות

תופעות לוואי שמצריכות הפסקה מיידית של השימוש בתכשיר ופניה לרופא:

הפסקת הטיפול תגרום קרוב לוודאי לנשירה של השיער שצמח וחידוש תהליך הנשירה תוך 3-4 חודשים.

עוד בנושא טיפול בהתקרחות

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

Skip to content