טיפול בהתקרחות ושיער דליל » התקרחות – גברים » התקרחות גברית – סוגים גורמים והאם ניתן לטפל

לשיחה עם צוות היועצים:

התקרחות גברית – סוגים גורמים והאם ניתן לטפל

כיום קיימים פתרונות שונים שיכולים בהחלט לסייע בהאטת נשירת השיער, וגם לגרום לשיער חדש לצמוח. קראו אודות סיבות שונות להתקרחות ומה ניתן לעשות.

התקרחות גברית היא בעיה שפוגעת בחלק ניכר מאוכלוסיית הגברים במידה כזו או אחרת החל מגיל צעיר יחסית. גם אם גילוח הראש הפך לדבר מקובל, רבים עדיין מעדיפים לא לאבד את שיערם כיון שהתקרחות עדיין נתפסת כסממן להזדקנות. כיום קיימים פתרונות שונים שיכולים בהחלט לסייע בהאטת נשירת השיער, וגם לגרום לשערות חדשות לצמוח. איך עושים זאת? מתי מתחילים? איפה בודקים? המשיכו לקרוא.

אזורים שונים בראש בהם מופיעה התקרחות

ברוב המקרים, ההתקרחות הגברית היא על רקע גנטי (Androgenetic Alopecia) והיא פוגעת בעיקר בשיער הקרקפת באזורים הבאים:

שני האזורים הנ”ל יכולים להקריח ביחד או בנפרד ובקצב התקדמות שונה. 
אזורים אחרים כגון צדי הקרקפת ואחורי הקרקפת לרוב לא נפגעים מהתקרחות על רקע גנטי. 
בסוגי התקרחות אחרים, נדירים יותר, יכולים להופיע אזורי התקרחות בפיזור שונה, ובצורות שונות.

ממה עשויה להיגרם התקרחות

כאמור הסיבה המרכזית להתקרחות אצל גברים היא על רקע גנטי ומתרחשת בגלל פעילות של אנזים אלפא 5 רדוקטאז הגורם להורמון הגברי, הטסטוסטרון, להשתנות לדהידרוטסטוסטרון – DHT. ה-DHT אחראי לפגיעה בזקיקי השיער בכך שהוא גורם להם להפסיק להצמיח שיער ולהישאר במצב רדום המוביל להרס כלי הדם המזינים אותו ולמוות של הזקיק. מאחר וראש מלא שיער תלוי באיזון עדין שבין נשירה טבעית לבין צמיחה טבעית של שיער חדש, הרי שבמצב בו הצמיחה מואטת או נפסקת, מתחילה להופיע הידלדלות של השיער והתקרחות. תהליך זה קורה באופן הדרגתי ומתקדם לאורך שנים ויכול להתחיל כבר בגיל צעיר, אפילו לפני הגעה לגיל 20, גם אם לרוב זה עדיין לא נראה לעין. לכן חשוב לפנות לטיפול מוקדם ככל האפשר מאחר והסיכוי להאט את התופעה או לעצור אותה טוב בהרבה ככל שמקדימים. 
סיבות נוספות ופחות שכיחות להתקרחות אצל גברים:

האם ניתן לטפל?

הרפואה עדיין לא מצאה פתרון קסם לבעיית ההתקרחות, אך בהחלט קיימות שיטות טובות לטיפול בה. הפתרונות לא בהכרח מתאימים לכל אחד או לכל סוג של התקרחות אך שווה לבדוק לגביהם. 
לפני הכל, חשוב לאבחן את המצב ולהבין האם מדובר בהתקרחות? על איזה רקע (איזה סוג)? באיזה מצב ההתקרחות נמצאת? וכדומה.
קיימות שיטות טיפול שונות הכוללות טיפול תרופתי, טיפול בהזרקות, השתלות, מריחת תכשירים שונים וטיפולים טבעיים באמצעות מכשיר חיצוני.
מומלץ להכיר את השיטות השונות, כיוון שלחלקן יש גם תופעות לוואי שונות, חלקן דורשות מרשם רופא ומעקב, חלקן נוחות לביצוע וחלקן דורשות תנאים מסוימים ועוד.
להלן פירוט קצר על כל שיטה:

תכשיר מינוקסידיל

תכשיר הניתן לרכישה בחנויות הפארם ללא צורך במרשם רופא. את התכשיר מורחים פעמיים ביום ואין לשטוף אותו במשך 4 שעות. את התוצאות מתחילים לראות לאחר מספר חודשים. לתכשיר יש מספר מגבלות שימוש אותן יש לקרוא לפני תחילת הטיפול. תופעות לוואי אפשריות הן נפיחויות שונות, גירוי בקרקפת, סחרחורות ועוד.

כדורי פרופסיה

תרופה הניתנת במרשם רופא בלבד והשימוש בה דורש מעקב רפואי. התוצאות טובות ונראות לעין אחרי מספר חודשים. התרופה ניתנת לשימוש לגברים בלבד ויש לה מספר תופעות לוואי שעלולות להופיע כגון בעיות בתפקוד המיני, נגעים בעור, קוצר נשימה, נפיחויות שונות ועוד. חשוב להבין את אלו לפני תחילת הטיפול ולפנות לרופא בכל בעיה שמופיעה.

הזרקות PRP

שיטה בה מוציאים דם מגוף המטופל, מעבירים אותו תהליך הפרדה צנטריפוגלית, ומפיקים ממנו פלאזמה עשירה בטסיות דם, אותה מחזירים לגוף בהזרקה לאזורים המקריחים בקרקפת. עלולה להיווצר אדמומיות והרגשת חוסר נוחות באזורים שטופלו. ביצוע הפרוצדורה נעשה על ידי רופא מוסמך בלבד. לרוב מבוצעים 1-2 טיפולים , ואז כל שנה אחר כך טיפול נוסף.

השתלת שיער

תהליך כירורגי המבוצע על ידי רופא. קיימות שתי שיטות עיקריות – הוצאת פיסת עור עם שיער וחיתוכה לפיסות קטנות אותן משתילים באזורים המקריחים, או הוצאת זקיקים בריאים והשתלתם באזורים המקריחים. בשיטה השנייה מחלימים מהר יותר וכמעט ואין צלקות. תופעות הלוואי אופייניות לכל תהליך ניתוחי – חוסר נוחות באזור המטופל, אדמומיות, חוסר רגישות במקומות שהורדמו לתקופה מסוימת ועוד.

מכשיר הריג'ן

שיטה טבעית באמצעות מכשיר לשימוש חיצוני המבצע מספר פעולות בו זמנית על מנת לגרום לפעילות מוגברת של המנגנונים הטבעיים של הגוף. יש לעבוד עם המכשיר לפי ההוראות, בדרך כלל כ-10 דקות ביום, ולמשך מספר חודשים. לא קיימות תופעות לוואי לשימוש במכשיר. המכשיר נמכר לכל אחד החפץ בכך אך אנחנו ממליצים על בדיקת התאמה לפחות באתר שלנו בקישורים הבאים:
במידה וביצעתם בדיקת התאמה למכשיר, ניתן ליצור עמנו קשר דרך טופס יצירת קשר באתר ונציג שלנו יחזור אליכם לסייע התבליך הרכישה וקבלת המכשיר.

אבחון אישי למצב השיער שלי

ישנה גם אפשרות לאבחן את מצב השיער ולבדוק אם הטיפול במכשיר הריג’ן מומלץ לכם, לשם כך אנו מזמינים אתכם לפגישת האבחון (ללא התחייבות וללא תשלום) במהלכה מומחי שיער של החברה יבדקו את מצב השיער והזקיקים שלכם. במידה והמכשיר יכול לסייע לכם, תוכלו לרכוש אותו ולקבל הדרכה לשימוש במכשיר בזמן הרכישה כמו גם טיפים נוספים לשיפור מצב השיער.

עוד בנושא התקרחות - גברים

Skip to content