טיפול בהתקרחות ושיער דליל » התקרחות – גברים » מפרצים בשיער

לשיחה עם צוות היועצים:

מפרצים בשיער

נסיגה של השיער לצורת מפרצים בשני צדי המצח בחלק הקדמי של השיער, היא תופעה המוכרת לגברים רבים בעולם. רבים חושבים כי הדבר מעיד על התקרחות מקיפה יותר, אך הדבר אינו תמיד נכון. בנוסף, עולה השאלה האם ניתן לעצור את התופעה ובמה זה כרוך. במאמר זה נעלה כמה מהסוגיות הללו וניתן מידע מפורט בנושא.

מתי מתחילים להיווצר מפרצים בשיער?

הנסיגה בחלק הקדמי של השיער יכולה להתחיל כבר בשנות ה-20 המוקדמות ולעיתים אף לפני כן (למרות שהדבר נדיר יותר). אך לא אצל כולם זה מתחיל בגיל צעיר, ולרוב אפשר לראות את התופעה מתחילה בסביבות גיל 30.
לעיתים אגב מדובר במבנה השיער ולאו דווקא בהתקרחות. אצל בחורים צעירים שלהם תספורת קצרה מאוד או שהם בעלי ראש מגולח, ניתן יהיה להבחין בצורה של קדמת השיער, בעוד שבתספורות אחרות שהשיער ארוך יותר, לא ניתן יהיה להבחין בכך. צורת השיער לא מעידה בהכרח על כך שההתקרחות תקרה, אלא אם מאוד מודעים למצב השיער ומבחינים בנסיגה אמתית של השיער.

האם מפרצים בגיל צעיר מעידים על התקרחות מהירה יותר?

מפרצים בגיל צעיר הנובעים מנסיגה או נשירה של שיער ולא קשורים למבנה השיער, יכולים להעיד על תחילתה של התקרחות, אך לאו דווקא על הקצב שלה. 
ההתחלה של ההתקרחות תיראה לרוב במפרצים שגדלים ומתעמקים באופן משמעותי, ולפעמים גם תופיע התקרחות באזור נוסף כגון אזור הפדחת (כתר הראש).

האם אפשר להצמיח שיער במפרצים?

ישנם לא מעט פתרונות הצמחת שיער כיום, בין אם במפרצים או בכל אזורי השיער. פתרונות אלו יכולים להיות תרופתיים, תכשירים שונים, פרוצדורה ניתוחית ועוד. פתרונות אלו יכולים לתת תוצאות טובות, אך יש להם גם תופעות לוואי שונות שמיד נעמוד עליהן. ישנן גם שיטות טבעיות יותר להצמחת שיער ועל כך בהמשך.

שיטות להצמחת שיער במפרצים

כפי שצוין מעלה, ישנן כמה שיטות להצמחת שיער במפרצים – שיטה טבעית, תרופה, תכשיר ותהליך כירורגי.
פרופסיה – פינסטריד: תרופה המגיעה ככדור הניתן לפי מרשם רופא בלבד אותו יש ליטול על פי הוראות מדויקות ולהיות תחת מעקב רפואי. הכדור מיועד לגברים בלבד ואסור למגע לנשים בכלל ולנשים בהיריון בפרט. התרופה היא אפקטיבית בכל הקשור להצמחת שיער, אך יש לה תופעות לוואי רבות המשפיעות על חיי היום-יום. להלן רשימה חלקית של תופעות הלוואי: הפרעות בתפקוד המיני (ירידה בחשק, בעיות שונות לפני ובזמן קיום יחסים, אי-פוריות, כאב באשכים ועוד), שינויים ברקמת החזה כגון גושים, התנפחות אזורים שונים בפנים (שפתיים, לשון ועוד), דיכאון, פריחה ועוד.
תכשיר מינוקסידיל: תכשיר לשימוש חיצוני במריחה הניתן לרכישה בחנויות הפארם ובבתי מרקחת ללא מרשם רופא. התכשיר מיועד לגברים ולנשים (אך לא לנשים בזמן הריון או הנקה). במידה וסובלים ממחלה כלשהי, יש להיוועץ עם רופא לפני תחילת השימוש.  התכשיר נמצא ברמת יעילות בינונית עד טובה מבחינת הצמחת שיער, ויכולות להופיע תופעות לוואי שונות שבגינן יש להפסיק את הטיפול כגון: דלקות, בצקות, חוסר תחושה בגפיים, קשיי נשימה, נשירת שיער בתחילת הטיפול למשך מעל שבועיים, ועוד. בעיה נוספת היא שברוב המקרים כאשר מפסיקים את השימוש בתכשיר,  לאחר מספר ימים מתחילה שוב הנשירה.
השתלת שיער במפרצים: תהליך כירורגי המבוצע על ידי רופא בקליניקה באחת משתי שיטות אפשריות, כאשר המטרה היא להעביר זקיקי שיער פעילים לאזורים בהם הזקיקים כבר הפסיקו להצמיח שיער. ניתן לביצוע בגברים או בנשים, כאשר סיכויי ההצלחה תלויים בגורמים רבים, כגון מצב השיער המושתל, גודל האזורים המיועדים להשתלה ועוד. כמו כן, לעיתים נדרשת פרוצדורה שנייה, וזאת כמובן כתלות בקריטריונים השונים ובהצלחת הפרוצדורה הראשונה. כמו בכל תהליך ניתוחי עלולות להופיע תופעות שונות לאחריו כגון, נפיחות באזורים המטופלים, דימומים, צלקות, שיער שצומח בכיוונים שונים ועוד.
מכשיר הריג’ן: מכשיר טכנולוגי המשלב מספר מנגנוני טיפול, הניתן לשימוש ביתי. מנגנוני טיפול אלו פועלים יחד על מנת לנטרל את תהליך הניוון של זקיק השערה תוך המרצת זרימת הדם ושיפור “תנאי המחיה” של השיער. להלן פירוט של שילוב פעולות המכשיר:
 

תכונות

מכשיר הריג’ן קלאסיק

מכשיר הריג’ן פרמיום

פעולה ביוכימית: החדרת אבץ ונחושת לקרקפת. אבץ ונחושת, הידועים כ”אנטי אנדרוגנים” מוחדרים לעור הקרקפת באמצעות זרם חשמלי עדין ובלתי מורגש. פעולה זו עוזרת לנטרול ה DHT בזקיקים ומספקת טיפול ממוקד ומקומי בגורמים הראשיים להתקרחות.

כן

כן

פעולה חשמלית: גירוי הקרקפת.זרמים עדינים ומשתנים מפעילים את מנגנוני הריפוי העצמי בגופנו ואלו נכנסים לפעולה. זרימת הדם לשורשי השיער משתפרת, עור הקרקפת מתעבה ומתגמש, זקיקי שיער רדומים מתעוררים ומצמיחים שיער מחדש ואיכות השיער משתפרת.

כן

כן

פעולה מכאנית: עיסוי הקרקפת. מנוע רטט עדין מניע את הדסקיות מעלה, מטה ולצדדים ושיניים עדינות על הדסקיות מגרות את עור הקרקפת. פעולה זו מגבירה את זרימת הדם לשורשי השיער, עוזרת לפינוי רעלנים מואץ, זקיקי השיער מוזנים, השורש מתעבה ומצמיח שיער עבה ובריא יותר מבעבר.

כן

כן

פעולה אופטית: קרן לייזר רך (LLLT) מזרז את חלוקת התאים ומסייעת בשפעול של זקיקי שיער בקצב מזורז.

לא

כן

הטיפול במכשיר מתבצע בנוחות בבית במשך כ-10 דקות במהלך היום. 
ניתן לקבל ללא עלות אבחון למצב השיער בדימדיקו. במידה ונמצאתם מתאימים לטיפול במכשיר, תוכלו לרכוש אותו, ולקבל גם הדרכה מקצועית לשימוש נכון במכשיר בכדי למקסם את התוצאות.
הצפי לשיפור תלוי בסוג המכשיר שרכשתם. על פי רוב לקוחותינו נהנים מהשיפור:

עוד בנושא התקרחות - גברים

Skip to content