טיפול בהתקרחות ושיער דליל » התקרחות – גברים » נשירת שיער גברים טיפול

לשיחה עם צוות היועצים:

נשירת שיער גברים טיפול

מהם הטיפולים הפופולריים המוצעים כיום לגברים הסובלים מנשירת שיער מוגברת? מה רמת היעילות שלהם? מהם היתרונות והחסרונות של כל שיטה?

נשירת שיער אצל גברים ניתנת כיום לטיפול בניגוד לעבר. קיימות אפשרויות שונות שיכולות להאט את הנשירה, ואף לסייע בצמיחת שיער חדש.
האם לטפל? איך לטפל? מתי להתחיל לטפל ובמשך כמה זמן? הן שאלות שעוברות בראש אצל רוב הגברים שמתחילים לחוש בהתקרחות או בדלילות שיער. מענה לחלק מהשאלות האלו – במאמר זה.

נשירת שיער והתקרחות אצל גברים - רקע

חשוב קודם להבין כי קיימים סוגים שונים של התקרחות גברית, המתרחשות מסיבות שונות, ולכן גם לכל אחד מהם יש פתרונות שונים המותאמים למצב. אצל רוב הגברים וברוב המקרים יהיה מדובר בהתקרחות על רקע גנטי, או בשמה הלועזי: Androgenetic Alopecia. באופן כללי, צריך להבין ששיער אמור לנשור באופן טבעי, אך אמור להיות מוחלף בשערה אחרת המגיעה מאותו זקיק. כך בעצם מתקיים איזון טבעי בכמות השיער שלנו. הבעיה מתחילה כאשר כמות השיער הנושר עולה על כמות השיער הצומח ואז מתחילה הידלדלות של השיער ונסיגה. רוב נשירת היתר בהתקרחות על רקע גנטי מתרחשת באזור הקדקוד ובקו השיער הקדמי, כאשר צדי הקרקפת ואחורית הקרקפת נפגעים פחות.
למה נוצר מצב בו נושרות יותר שיערות מאשר גדלות מחדש? הסיבה ככל הנראה קשורה להורמון הגברי טסטוסטרון עקב הפיכתו לדהידרוטסטוסטרון (DHT) בגלל פעילות של האנזים 5 אלפא רדוקטאז. הורמון זה גורם לזקיקי שיער שהיו צריכים להצמיח שערות חדשים להיכנס למצב רדום. לכן, הטיפולים הקיימים מנסים לגרום לזקיקים הרדומים להתעורר ולחזור לפעילות של הצמחת שיער.

פירוט טיפולים לנשירת שיער אצל גברים

להלן אפשרויות הטיפול השונות הקיימות כיום:

תרופות

התרופה המוכרת ביותר לטיפול בהתקרחות מגיעה בצורת כדורים לבליעה, ומחייבת מרשם רופא ומעקב רפואי במהלך הטיפול. התרופה פינסטריד פועלת על ידי עיכוב האנזים 5 אלפא רדוקטאז הגורם לייצור ה-DHT ומשפיע על הזקיקים לרעה. יעילות התרופה היא טובה, אך יש לה לא מעט תופעות לוואי שיש להכיר, ולכן כדאי לשקול היטב אם ליטול אותה או לא.
את התוצאות ניתן לראות לאחר מספר חודשי טיפול, הטיפול הוא קבוע והיא מתאימה לגברים בלבד אך ורק למצב בו ההתקרחות היא על רקע גנטי.

תכשירים

התכשיר המוכר ביותר לטיפול בהתקרחות הוא ממשפחת המינוקסידיל. מדובר בתכשיר לטיפול מקומי שניתן לרכוש ללא מרשם רופא שנחשב ליעיל באופן בינוני לאורך זמן לטיפול בהתקרחות על רקע גנטי. התמיסה גורמת להרחבת כלי דם מקומית (באזור המטופל) פעולה המסייעת במניעת התקרחות ועוזרת לצמיחת שיער חדש. לרוב מומלץ להשתמש בתכשיר זה לתקופה של כמה חודשים לפחות על מנת לראות את השפעתה. אם הטיפול אפקטיבי, ניתן להמשיך את הטיפול כל עוד מעוניינים בעצירת נשירת השיער ועידוד צמיחת שיער חדש, כלומר עם הפסקת השימוש בתכשיר, נשירת השיער תתחדש. הטיפול כרוך במריחת התכשיר פעמיים ביום באזורים בהם מתרחשת התקרחות בקרקפת, על שיער ועור קרקפת יבשים ויש להימנע מחפיפת הראש כ-4 שעות לאחר השימוש בתכשיר. תכשיר זה לא אפקטיבי עבור מי שכבר קירח. לתכשיר זה ישנם תופעות לוואי העלולות להתרחש כגון גירוי עור הקרקפת, אדמומיות, נפיחויות בפנים ועוד.

זריקות PRP

טיפול בזריקות PRP להתקרחות, מבוצע על ידי רופא בלבד. מזריקים לאזורי ההתקרחות אצל המטופל פלסמה עשירה בטסיות דם שהופקה מדמו של המטופל. לרוב, מאחר והטיפול מבוסס על דמו של המטופל, לא מוכרות תופעות לוואי מיוחדות מלבד אי נוחות, כאבים ואודם מקומי באזור ההזרקות. לרוב יהיה צורך בטיפול או שניים ולאחר מכן טיפול משמר פעם בשנה. 

טיפול טבעי

בתחום הטיפול הטבעי ניתן לחשוב שמדובר על תרופות סבתא הכוללות הכנת תמיסות מרכיבים ושמנים המופקים מהטבע. למרות שתמיסות אלו יכולות להוסיף לניקיון הקרקפת, ללחות בה ולחוזק השיער הקיים, הן לא הוכחו כטיפול יעיל ומעמיק כאשר מדובר בהתקרחות גנטית. 
במקרה זה אנו מתייחסים למכשיר הריג’ן המספק טיפול יעיל מאוד למי שמתאימה לו השיטה על פי בדיקת התאמה ואבחון הנערכת על ידי מומחה שיער. 
לשימוש במכשיר אין תופעות לוואי או כאבים ותחושות לא נעימות, והוא מתבצע במשך כ-10 דקות ביום בבית המטופל. המכשיר בעצם מסייע לחידוש הפעולות המחזוריות הטבעיות של זקיק השיער – הצמחת שיער, מנוחת הזקיק ונשירת השיער, וחוזר חלילה.
המכשיר נבדק על ידי מכון התקנים ונמצא עומד בדרישות הבטיחות הבינלאומיות המחמירות ביותר ובעל אישור משרד הבריאות.

השתלת שיער

השתלות שיער הן הליך כירורגי המבוצע על ידי רופא מוסמך. קיימות מספר שיטות שונות אך המתקדמת ביניהן נקראת FUE והיא מאפשרת החלמה מהירה יותר וכוללת חליצת זקיקי שיער בודדים מאזור תורם בקרקפת (לרוב אחורית הקרקפת שם השיער מלא יותר) והשתלתם אחד אחד באזור הקירח עד למילוי הנראה קרוב ככל הניתן למצב הטבעי. השתלות שיער בדרך כלל משיגות תוצאות טובות אך מצריכות מספיק זקיקי שיער תורם להשלמתן ויתכן כי יהיה צורך בהשתלה נוספת על מנת להגיע למילוי טוב של האזור הקירח. מאחר ומדובר בהשתלה של זקיק מגוף המושתל בחזרה לעצמו, לרוב לא צפויות תופעות לוואי קשות אך כן יכולות להופיע למשל נפיחויות במצח ובעפעפיים, כאבים וחוסר נוחות באזור הקרקפת, ירידה או חוסר תחושה באזור ההשתלה, פצעונים בעור הקרקפת עקב צמיחת שיער חדש (תופעות חולפות).

עוד בנושא התקרחות - גברים

Skip to content